Seminarski i Diplomski Rad

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Likvidnost banaka". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



BANKARSKI MENADŽMENT

TEMA: LIKVIDNOST BANAKA

SADRŽAJ:

Likvidnost banaka....................................................................................................3

Koncept likvidnosti.................................................................................................3

Strategije likvidnosti................................................................................................................5

Strategije kratkoročnih komercijalnih zajmova (tradicional commercial loan theory).....................................................................................................................5

Strategija utrživih aktiva (shiftability theory).....................................................................................................................6

Strategija likvidnosti na bazi plasmana sa anticipiranim dohotkom ( anticiped-income theory).....................................................................................................................7

Strategija upravljanja pasivom ( liabilities-management theory)...........................8

3.Upravljanje aktivom i likvidnost................................................................................8

4.Upravljane pasivom likvidnosti...............................................................................10

4.1. Međubankarski krediti za likvidnost.....................................................................10

4.2. Aranžmani o rekupovini sredstava (repurchase agreements ili repo)...................11

4.3. Depozitni certifikati ( certificates of deposits ili CDs).........................................11

4.4. Krediti za likvidnost kod centralne banke............................................................11

5. Projektovanje likvidnosti.........................................................................................12

6. Zaključak.................................................................................................................14

1.UVOD

Likvidna imovina je novac na računu ili neka druga imovina trgovačkog društva koja se brzo može pretvoriti u novac, npr. brzo unovčivi vrednosni papiri i, u nekim slučajevima, dospela potraživanja od kupaca. Pokazatelji likvidnosti postali su neizostavni indikator u upravljanju likvidnom imovinom.

Kako bi se održala željena likvidnost korporacije neophodno je strogo planiranje finansijskih tokova, prie svega tokova novčanih i neto-obrtnih sredstava.U poslovnoj ekonomiji koristi se kao važan pokazatelj u uporđivanju i analizi likvidnosti koeficijent likvidnosti. Koeficijent likvidnosti je odnos između sredstava i kratkoročnih obvaeza – veći od 1.

1.1. LIKVIDNOST BANAKA

1.2.Koncept likvidnosti

Banke u tržišnoj ekonomiji moraju da permanentno obezbeđuju dnevnu likvidnost u svom poslovanju.Održavanje likvidnosti banke smatra se osnovnom predpostavkom za održivost banke na fonansijskom tržištu.

Likvidnos banke je njena sposobnost da izvršava svoje obaveze o rokovima dospeća.Obaveze banke odnose se na deponente i na kreditore banke. Građani ulažu novčana sredstva na depozite kod banke – s tim da ti depoziti mogu da budu po viđenju ili sa određenim rokovima dospeća – polazeći od uverenja da će im banka staviti na raspolaganje novac u skladu sa rokovima iz ugovora o depozitu. Dogod je banka likvidna,deponenti ne moraju da brinu za svoj novac.Likvidnost banke predstavlja osnovu za normalno funkcionisanje depozitnog mehanizma kod svake banke.Banke mogu da koriste kredite kod drugih banaka,na otvorenom finansijskom tržištu i kod centralne banke.Vraćanje ovih kredita o rokovima dospeća je normalna predpostavka za korišćenje kreditnog mehanizma od strane svake banke.

Pozicija likvidnosti banke proističe pre svega iz njene bilansne strukture. U aktivi bilansa banke nalaze se instrumenti sa različitim stepenom likvidnosti: na jednom kraju skala nalaze se najlikvidnije pozicije (npr. novac na računu kod centralne banke), a na drugom najnelikvidnije poyicije ( npr. zgrada sa opremom itd.). Zajmovi koje je banka odobrila privredi i stanovništvu u pincipu se smatraju nelikvidnom aktivom, mada ovi zajmovi imaju različite rokove dospeća; ukoliko su rokovi vraćanja bliži, utoliko je ta aktiva manje nelikvidna. Na taj način, struktura aktive pokazuje poziciju likvidnosti banke.

 

 

 

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturski.org 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: [email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!